Pomôcky Feng shui

Zrkadlá

Odrážajú obrazy a zväčšujú množstvo čchi. Používame ich na odrazenie prichádzajúcej negatívnej energie, alebo na znásobenie pozitívnej čchi. Nikdy neumiestňujte zrkadlo zložené z viacerých malých dielov. Takéto zrkadlo roztriešťuje a deformuje obraz. Zrkadlá nesmú byť v spálni, pretože znásobujú počet spiacich ľudí, čím môžu priviesť spor medzi partnerov. Vyhýbajme sa zrkadlám aj v priestore s vodou.

Krištáľové gule

Sú účinné len z kamenného krištáľu a musia byť delené na strany. Pretvárajú negatívnu čchi na pozitívnu, spomaľujú rýchlo prúdiacu čchi a dodávajú priestoru harmóniu. Krištáľové gule umiestňujeme vždy do stredu miestnosti, iba vo výnimočných prípadoch do okien a dverí. Vhodné sú v halách, tmavých chodbách, kde rozptýlia príliš rýchlu čchi. Najčastejšie sa používajú v miestnostiach, kde sa nachádzajú dvere oproti oknu.

Svetlá

Mali by byť silné, ale nie priame. Iba v exteriéroch môžeme použiť priame osvetlenie, ktoré rozjasní chýbajúce zóny. Svetlom prichádza do domu čchi. Nie každé osvetlenie prináša so sebou rovnakú energiu. Svetlo sviečok dodáva priestoru intimitu a teplo. Silné svetlo žiaroviek rozjasňuje priestor – dodáva jangovú dynamickú energiu. Je vhodné všade tam, kde pracujeme alebo vykonávame aktívnu činnosť. Slabšie žiarovky používame pre zvýšenie nálady v priestore. Napr. v obývačkách sú vhodné také osvetlenia, ktoré svietia dohora na steny, alebo na strop. V takomto priestore sa cítime pokojnejšie a uvoľnenejšie. Vyhýbajme sa neónovému svetlu, ktoré vibruje. Spôsobuje zrakové problémy a skoky v nálade.

Zvonkohry

Sú to kovové, drevené, sklené alebo prírodné predmety, ktoré sú zavesené na šnúrkach. Zvonkohry pri rozhojdaní vydávajú zvuky, ktorými prinášajú do priestoru energiu. Umiestňujú sa na rohy budov, aby priťahovali peniaze. V interiéri rozptyľujú čchi vnútorného prostredia. Zvonkohra zavesená nad vchodovými dverami je veľmi účinná, pretože so zvukom zvonkohry prichádzajú peniaze. Navyše je to pre nás signál, že niekto prichádza.

Zvončeky

Sú obľúbenou pomôckou na pritiahnutie energie peňazí. Pokiaľ si prajete získať finančné prostriedky, umiestnite takýto zvonček, alebo zvončeky do oblasti bohatstva. Z času na čas však treba nimi potriasť.

Rastliny a kvety

Symbolizujú čchi živiteľku. Keď sa na danom mieste rastlinke darí, znamená to, že tam máme dobré Feng shui. Ako liečbu môžeme rastlinu použiť na zakrytie sha-čchi, napr. pri ostrých rohoch nábytku. Nenechávajme suché listy na rastlinách, pretože symbolizujú smrť a starnutie. Umelé kvety sú dobré, pokiaľ sú hodvábne, alebo papierové. Ale len tam, kde nemôžeme umiestniť živé kvety. Živé kvety sa nesmú umiestniť do spálne, pretože jedinou kvetinou v spálni je žena.

Akváriá

Voda sama o sebe symbolizuje peniaze. Akvárium evokuje život – rybky a voda evokujú peniaze. Najlepšie je bublinkové akvárium. Akváriá treba udržiavať čisté. Do spálne nie sú vhodné.

Pohyblivé predmety

Poznáme buď veterné, alebo elektrické. Stimulujú čchi. Vhodné sú motívy kvetov, alebo rybičiek – symbolizujú radosť zo života, alebo bohatstvo.

Fontány vodotrysky

Produkujú v priestore dobrú čchi. Počuť symbol vody, že prichádza čchi. Ukľudňuje to. Použijeme symboliku tvaru fontány – podľa tvaru prvku. Do kúta bohatstva je vhodné umiestniť fontánu. Najlepšie rozptyľuje čchi.

Kamene

Ak sú správne umiestnené, stabilizujú, uchovávajú čchi vo vnútri. Symbolizujú stenu. Tvar kameňa musí byť zohľadnený. Ak je veľmi veľký, môžeme sa cítiť viac pridusení. Kameň totiž symbolizuje zastavenie.

Sochy

Využívame ich tvar a farbu. Môžu nahrádzať aj kamene, ale musia to byť sochy ťažké. Námet sochy závisí od toho, kam ich umiestnime.

Flauty

Kedysi sa používali v chrámoch. Flauta je zárukou mieru, pokoja a uvoľnenia. Povzdvihujú čchi v dome. Dávajú sa dve a zväzujeme ich červenou stuhou. Nie je to len dekorácia. Pozor, na falutách sa nesmie hrať!

Textílie

Používajú v miestach, kde ľudia ostávajú dlho. Naťahujú sa pod trámy, čím ich vlastne zakryjú a odľahčia ťaživú sha-čchi z trámov…

Krieda

Pod posteľou krieda symbolizuje vápnik v kostiach. Pomáha ľudom s boľavou chrbticou, pretože chrbtica je spojená s odvápnením.

Hudobné nástroje

By mali byť prospešné. Prinášajú radosť, v čínštine sa radosť a hudba zapisujú rovnakým ideogramom. Treba dať pozor, kam hudobný nástroj umiestnime. Napr. v obývačke, na schody a medziposchodie sú vhodné. Nemali by však byť v mieste oddychu.

Červená stužka

Pod lampu je veľmi vhodné umiestniť červenú stužku, pretože rozjasní a posilní tú zónu, v ktorej sa lampa nachádza. Ak máme nad posteľou policu, ktorej roh na nás mieri, môžeme zavesiť na tento roh niečo pekné na červenú stužku.

Budha

Posväcuje. Do šuflíka do rohu bohatstva dať krčiažtek, doňho tri mince, zrkadielko a Buddhu. Posilnia sa tým peniažky.

Modrý ihlan, alebo trojuholník

Znamená hlbokú spiritualitu. Ale treba tam dať aj kameň, aby bola spiritualita aj uzemnená – treba ju vyvážiť. Spojenie umelého s prirodzeným vytvára rovnováhu.

 

Telefón: +421 908 322 549
Fax:
Kalinčiakova 3
974 05 Banská Bystrica