Kalendár zberu byliniek

JANUÁR: imelo biele

FEBRUÁR: imelo biele

MAREC: imelo, kapsička pastierska, lipkavec, podbeľ…

APRÍL: cesnak medvedí, hluchavka biela, imelo biele, kapsička pastierska, lipkavec, podbeľ liečivý, pŕhľava dvojdomá, sedmokráska obyčajná…

MÁJ: alchemilka pasienková, cesnak medvedí, dúška materina, hluchavka biela, kapsička pastierska, mäta pieporná, medovka lekárska, veronika lekárska, podbeľ liečivý, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, prvosienka jarná, rebríček obyčajný, rumanček kamilkový, sedmokráska obyčajná, skorocel kopijovitý, malinové listy, lipkavec…

JÚN: dúška materina, kapsička pastierska, kostihoj lekársky, mäta pieporná, medovka lekárska, orech kráľovský – listy a oriešky, slez nebadaný, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, prvosienka jarná, rebríček obyčajný, repík lekársky, rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, malinové listy, kvety bazy čiernej, sedmokráska obyčajná, lipkavec…

JÚL: kapsička pastierska, kostihoj lekársky, lipkavec obyčajný, ľubovník bodkovaný, mäta pieporná, medovka lekárska, slez nebadaný, nechtík lekársky, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, rebríček obyčajný, repík lekársky, rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, lipkavec, kvety bazy čiernej, sedmokráska obyčajná, malinové listy…

AUGUST: kapsička pastierska, kostihoj lekársky, ľubovník bodkovaný, mäta pieporná, medovka lekárska, slez nebadaný, nechtík lekársky, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, rebríček obyčajný, repík lekársky, rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, sedmokráska obyčajná, malinové listy…

SEPTEMBER: kapsička pastierska, kostihoj lekársky, mäta pieporná, ľubovník bodkovaný, medovka lekárska, mäta pieporná, nechtík lekársky, slez nebadaný, orech kráľovský – plody, praslička roľná, rebríček obyčajný, malinové listy, lipkavec…

OKTÓBER: imelo biele, kapsička pastierska, lipkavec…

NOVEMBER: imelo biele

DECEMBER: imelo biele

Alchemilka pasienková: účinne reguluje menštruačný cyklus, uľahčuje menopauzu a pomáha pri zápalových ochoreniach ženských orgánov. Zbierame väčšie listy v čase kvitnutia.

Použitie: celú rastlinu používame na zápar, ktorý urobíme z 1 ČL alchemilky n a 1/4 litra vody a krátko vylúhujeme. Zápar užívame po dúškoch 2 – 3x denne. Listy krátko premyjeme a rozmliaždime valčekom na cesto. Prikladáme na rany a zápaly.

Baza čierna: kvet bazy čiernej sa vo forme záparu používa pri ochoreniach dýchcích ciest, kašli, ale aj pri rôznych typoch katarov. Vďaka jej močopudným a preháňavým účinkom sa používa baza aj pri ochoreniach močových ciest a zápche.
Použitie: zápar z 1 čajovej lyžičky čerstvého alebo sušeného kvetu bazy zalejeme 1/4 litrom prevarenej vody a necháme postáť cca 3 minúty. Pijeme po dúškoch 2 – 3x denne. Takýto zápar môžeme použiť aj pri problémoch mastnej pleti ako oplachovací kúpeľ.

Cesnak medvedí: obsahuje železo, vitamíny a pôsobí ako mierne antibiotikum. Podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie. Znižuje krvný tlak a prečisťuje krv.

Použitie: listy ako korenina na chlieb, do polievok a šalátov. Na zníženie tlaku pomáha tinktúra: fľašu naplníme až po hrdlo čerstvými listami, alebo cibuľami cesnaku, zalejeme 38 – 40 % ovocným alebo ražným liehom a uložíme na dva týždne na slnečné miesto. Užívame 10 – 15 kvapiek denne.

Dúška materina: zápar vo forme čaju pijeme pri zažívacích ťažkostiach. Osladený medom pomáha pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, bolestiach hrdla a prechladnutí. Dúška pomáha pri nespavosti, tíši bolesť svalov a kúpele v nej upokojujú a odstraňujú depresiu.

Použitie: zápar na čaj – 1 ČL bylín sa sparí 1/4 litrom vody. Krátko vylúhujeme a pijeme po dúškoch. Na dýchacie ťažkosti účinne pôsobia bylinné vankúšiky (pozri sekciu PRE VÁS).

Hluchavka biela: účinná pri ochoreniach močového ústrojenstva a pri menštruačných problémoch.

Použitie: zápar na čaj – 1 ČL hluchavky zaparíme 1/4 litrom vody a krátko vylúhujeme. Obklady – pripravíme ako zápar, ale silnejší z dvoch hrstí bylinky na 1/2 litra vody. Teplý obklad prikladáme na bolestivé miesto, alebo vo väčšom množstve použijeme ako sedací kúpeľ.

Imelo biele: vyrovnáva krvný tlak – vysoký znižuje, nízky zvyšuje. Zastavuje krvácanie a pomácha pri všetkých ochoreniach srdca a krvného obehu. Zbierame listy. Najúčinnejšie je imelo z topoľa alebo z dubu, ale aj z ovocných stromov.

Použitie: čerstvá šťava, macerát – 1 ČL imela sa zaleje na noc 1/4 litrom studenej vody. Ráno sa prihreje a scedí. Pijeme po dúškoch počas dňa.

Kapsička pastierska: je rastlinkou žien, pretože pomáha pri všetkých ženských ochoreniach od skorej puberty až po menopauzu. Upravuje menštruačný cyklus, utlmuje bolesti podbruška a uľahčuje priebeh menopauzy.Vyrovnáva krvný tlak ako imelo biele a pomáha pri ochoreniach srdca.

Použitie: zápar, sedacie kúpele, parné obklady.

Kostihoj lekársky: obklady z listov kostihoja tíšia popáleniny, bolestivé kĺby, rezné rany, podliatiny a zlomeniny. Vnútorne má protizápalové a odhlieňovacie účinky.

Použitie: macerát z koreňov, zápar, listové obklady, úplný kúpeľ, masť, tinktúra.

Lipkavec obyčajný: pomáha utlmovať rakovinové nádory, choroby obličiek, ochorenia kože, najmä vredy, uhry a akné.

Použitie: Zápar, čerstvá šťava, masť: čerstvú šťavu zmiešame s maslom a uložíme do chladničky.

Ľubovník bodkovaný: veľmi prospešná bylinka proti všetkých neurotickým ocoreniam od nervozity až po ťažké nervové a hysterické záchvaty, depresie a nespavosť. Olej z ľubovníka bodkovaného pomáha pri bolestiach chrbtice, seknutí v krížoch a ischiase. Dojčatám utišuje brušné koliky a natierame ním aj všetky poranenia i modriny.

Použitie: zápar, tinktúra, olej: čerstvé kvety úplne zalejeme olivovým olejom lisovaným za studena,  uložíme na 2 týždne na slnečné miesto, potom prefiltrujeme cez bavlnenú alebo ľanovú látku a uchovávame v tmavých fľašiach.

Mäta pieporná: jej liečivé účinky netreba snáď ani zvlášť pripomínať. Každý z nás pozná jej typickú sviežu vôňu. Chuť mätového čaju opojí každého z nás, osvieži, uľachčí dýchanie a uvoľní horné i dolné dýchacie cesty. Mäta je výborná na všetky ochorenia spojené s dýchaním a kašľom. Nie každý však vie, že mäta podporuje chuť do jedla a znižuje nervové napätie. Okrem toho je výbornou bylinkou na všetky tráviace ťažkosti vrátanie črevných kolík, pretože mätová silica má silné dezinfekčné účinky. V letnom čajíku by nikdy nemala chýbať.

Použitie: zápar, mätová voda na výplach ústnej dutiny.

Medovka lekárska: jej citrónová aróma má veľmi silné upokojivé účinky už pri vdychovaní tejto bylinky. Pri potieraní má medovka veľmi rýchly účinok proti oparom. Čerstvé pomliaždené listy prikladáme aj po uštipnutí hmyzom. Medovka pôsobí mierne sedatívne, preto sa zápar z nej odporúča pri nervových ochoreniach, hystérii a pri úzkostiach.

Použitie: zápar, voda na kloktanie pri bolestiach hrdla a mandlí.

Nechtík lekársky: kvety nechtíka majú upokojujúce a antiseptické vlastnosti. Utlmujú vznik kŕčových žíl, preležanín, podporujú trávenie. Nechtíková masť je zázrakom proti plesniam na nohách. Sedacie kúpele odstraňujú pošvovú pleseň.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ, masť:4 hrste celej byliny nechtíka nadrobno pokrájame. 500 g bravčovej masti stopíme a vložíme nechtík. Necháme vzkypieť a odstavíme. Do druhého dňa necháme stáť, potom zmes prihrejeme, precedíme cez prírodné plátno a uzavrieme do pohára. Uchovávame v chladničke.

Orech kráľovský: odvar z listov pomáha pri kožných ochoreniach, ekzémoch, herpesoch, pri vypadávaní vlasov, dokonca veľmi účinne odstraňuje opakujúce sa vši. Orechovica prečisťuje žalúdok, pečeň, krv a žlčník.

Použitie: zápar, orechovica: zelené oriešky rozštvrtíme a naplníme nimi fľašu. Zalejeme 38 – 40% ražným liehom, aby boli orechy zakryté. Fľašu uložíme na dva týždne na slnko.  Scedíme a uložíme. Užívame po kvapkách.

Pľúcnik lekársky: vnútorne sa užíva ako prostriedok proti kašľu, pri zápale priedušiek, pľúcnych chorobách, žalúdočnom krvácaní, hemoroidoch a pri hnačke. Pôsobí protizápalovo. Odvar z pľúcnika môžeme zvonku použiť pri omývaní rezných a tržných rán a pri hemoroidoch. Užívanie drogy sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a malým deťom. Nedporučuje sa ani dlhodobé používanie, spravidla sa pľúcnik samostatne neužíva dlhšie ako 3 týždne.
Použitie: zápar, obklady na hrudník.

Podbeľ liečivý: zápar užívame pri bronchitíde, zachrípnutí, astme a pri chronickom kašli. Pomliaždené listy prikladané na hruď pomáhajú pri ochoreniach pľúc a priedušiek.

Použitie: zápar, obklady.

Praslička roľná: takmer všebylinka. Pomáha najmä pri ochoreniach obličiek a mechúra. Studený zápar proložený na miesto zastavuje krvácanie. Praslička lieči hemoroidy a lišaje, pomáha odstraňovať depresie a ukľudňuje poranenú pokožku.

Použitie: zápar, parný obklad.

Pŕhľava dvojdomá: veľmi hodnotná bylinka, ktorá nie je však veľmi obľúbená. Jej najvýraznejším liečivým účinkom je čistenie krvi a krvné ochorenia. Odvar zo žihľavy pomáha obnoviť rast vlasov. Pitie žihľavového čaju utišuje bolesti hlavy spôsobené ochorením obličiek, odstraňuje obličkové kamene, lieči prechladnutie a všetky žalúdočné ochorenia.

Použitie: zápar, tinktúra, umývanie hlavy.

Prvosienka jarná: bylinka určená na nervové ochorenia, nervozitu, depresie a najmä nespavosť. Utišuje migrény a nervové bolesti hlavy.

Použitie: zápar.

Rebríček obyčajný: patrí medzi “ženské” bylinky. Pomáha pri ochoreniach vaječníkov, maternice, nepravidelnej menštruácii, bolestiach s ňou spojených a uľahčuje prechod do klimaktéria.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ.

Repík lekársky: má hojivé účinky na všetky ochorenia hrdla, najmä zápalové ochorenia. Repík ukľudňuje tráviace  ťažkosti a masť z neho pomáha pri kŕčových žilách.

Použitie: zápar, masť: 100 g celej rastliny nakrájame, speníme na bravčovej masti, necháme do druhého dňa postáť, zlejeme a uložíme na chladné miesto.

Rumanček kamilkový: bylinka detičiek. Pomáha pri bolestiach bruška, kolikách a nádche. Pôsobí utišujúco, preto je vhodné užívať zápar pred spaním.

Použitie: zápar, obklady, olej. Olej pripravíme spôsobom uvedeným pri ľubovníku bodkovanom.

Sedmokráska obyčajná: uplatňuje sa hlavne pri kašli, pri zahlienení – uľahčuje vykašliavanie, ochoreniach dýchacích ciest a pri reumatizme.
Použitie: nemá príjemnú chuť z dôvodu vysokého obsahu horčín a preto sa používa v zmesiach s kvetom podbeľu, medovkou, alebo v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Užívame 3x denne 1 šálku záparu týchto byliniek.
V ľudovom liečiteľstve sa používa pri krvácaní, hlavne z pľúc a močového mechúra a proti horúčke. Čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát.

Skorocel kopijovitý: už jeho názov napovedá, že pomáha najmä pri poraneniach, tržných ranách, hnisavých poraneniach, uhryznutiach, pľuzgieroch… Je tiež veľmi prospešný pri ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde a astme.

Použitie: zápar, obklady z čerstvých listov.

Slez nebadaný:  odvar zo slezu blahodárne pôsobí na dýchacie ústrojenstvo, ochorenia hrtana, zápaly mandlí… Umývanie slezom pomáha pri poraneniach.

Použitie: obklady, kúpele rúk a nôh, macerácia. Slez užívaný vnútorne iba za studena maceráciou.

Šalvia lekárska: zápar zo šalvie uľahčuje trávenie. Pomáha pri hnačkách, pôsobí upokojujúco a upravuje krvný obeh. Upravuje menštruáciu a pomáha pri prechode do klimaktéria.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ.

Veronika lekárska: pomáha pri chronickom a suchom kašli, znižuje cholesterol, utišuje reumatické a dnové bolesti, pôsobí proti žltačke.

Použitie: zápar, čerstvá šťava.

Zádušník brečtanovitý: jeho názov prezrádza jednu z hlavných liečivých vlastností. V minulosti sa najviac používal na liečenie záduchu – prieduškovej astmy. Utišuje kašeľ, odstraňuje ťažkosti s dýchaním a všetky ochorenia dýchacích ciest. Druhé významné uplatnenie je pri chorobách močových orgánov. Odvar zo zádušníka má močopudné účinky, preto dokáže rozpúšťať močové kamene a odstraňuje bolesti pri zápale močového mechúra. Zádušník brečtanovitý sa používa ako súčasť čajových zmesí, ale možno ho pripraviť aj samostatne , keďže aj vo veľkom množstve je úplne neškodný.
Použitie: zápar, čerstvá rastlinka ako prísada do šalátov.

Telefón: +421 908 322 549
Fax:
Kalinčiakova 3
974 05 Banská Bystrica