Koreniny ako liek

Zázvor

Ak trpíte bolesťami svalov po náročnom cvičení, skúste pridať trochu čerstvého zázvoru do vášho jedla. Denná konzumácia zázvoru výrazne zmierňuje bolesť svalov už počas prvých dní užívania. Jedna čajová lyžička tejto pikantnej koreniny obsahuje toľko antioxidantov ako jedna porcia špenátu. Zázvor je tiež známy ako účinný bojovník s rannou nevoľnosťou a nachladnutím. Pravidelná konzumácia zázvoru v podobe  čaju znižuje bolesti u pacientov trpiacich artritídou.

Škorica

Či už si ňou posypeme ovsené vločky, pridáme do kávy či na náš obľúbený dezert, toto korenie obsahuje množstvo vápnika, železa a mangánu. Tieto látky robia zo škorice účinný prostriedok na zníženie škodlivého cholesterolu a vyrovnanie hladiny cukru v krvi. Pri nadmernom hlienení pri nachladnutiach dokáže škorica veľmi účinne redukovať tvorbu hlienu. Škorica tiež pôsobí ozdravne na naše psychické zdravie. Dokáže znížiť úzkosť a stres a je tiež známa ako korenie, ktoré zlepšuje pamäť a koncentráciu.

Kurkuma

Toto korenie sa používa predovšetkým v orientálnej kuchyni, pričom už naši dávni predkovia poznali jeho protizápalové a detoxikačné účinky, rovnako ako antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým možno korenie použiť na dezinfekciu rany či popáleniny. Pridaná do olejov sa používa na ošetrenie kožných chorôb. Má výrazné využitie pri povrchovom ošetrení. Tu sa používa ako antiseptikum. Používa sa pri liečení opuchnutí pri výronoch. Znižuje pri týchto zraneniach bolesť. Citlivosť na bolesť sa znižuje aj požívaním kurkumy napríklad v teplom mlieku, v jedle. V Ázii sa berie kurkuma ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Veľmi dobre tiež čistí póry v koži.Prášok kurkumy zmiešaný s medom, alebo ghí (prepusteným maslom) v pomere 1:1 napomáha pri kašli uvoľňovať hlien. V tomto prípade sa zmes užíva 4 až 6 krát denne. Kurkuma lieči aj žltačku – jedna lyžica kurkumy sa zmieša so štvrť litrom bieleho jogurtu. Toto množstvo sa užíva každé ráno na lačný žalúdok (hodinu predtým a hodinu potom sa nesmie nič jesť). Kurkuma je tiež plná antioxidantov, ktoré sú účinné v boji proti rakovine ako aj na spomalenie Alzheimerovej demencie.

Šafrán

Neodmysliteľná súčasť španielskej kuchyne je silným životabudičom, ktorý dokáže rýchlo povzbudiť vašu náladu. Aj preto sa toto korenie dlhodobo využíva pri liečbe depresie. Je tiež známe, že podporuje zdravie očí a dokonca môže odvrátiť úplnú stratu zraku. Jedna desatina čajovej lyžičky je odporúčaná každodenná dávka šafranu. Výskum tiež priniesol dôkazy o tom, že jeho pravidelná konzumácia dokáže zmierniť menštruačné kŕče a iné nepríjemné bolesti v podbrušku.

Rasca

Jedna čajová lyžička mletej rasce obsahuje 4 miligramy železa. Práve železo je dôvodom, prečo je rasca známa ako pomocník v boji s chudokrvnosťou, kedže zvyšuje úroveň železa v krvi. Rasca je taktiež dobrá pre trávenie a zlepšenie spánku. Jej antiseptické vlastnosti v kombinácii s vitamínom C a železom, pomáhajú posilňovať imunitný systém a tým zabrániť prechladnutiu a infekcii. Je tiež bohatá na vitamín E, ktorý pomáha udržiavať zdravú pokožku.

Červená paprika

Teplé a korenisté jedlo môže dodať blahodárnu energiu, povzbudiť metabolizmus a teda bojovať proti nadváhe. Červená paprika taktiež posilňuje imunitu, pričom dve čajové lyžičky tohto korenia predstavujú polovicu odporúčanej dennej dávky vitamínu A. Ak budete mať nabudúce upchatý nos, pridajte korenie do svojho jedla. Je známe, že červená paprika zmierňuje opuch nosovej sliznice.

Klinček

Klinček je veľmi aromatickým korením, ktoré významne urýchľuje hojenie. Klinček sa tiež úspešne využíva v boji proti kvasinkovej infekcii, prechladnutiu, na zmiernenie kašľa a bolesť zubov. Toto korenie je taktiež účinné pri liečbe bolesti v krku a astmy. Pri inhalácii dezinfikuje dýchacie cesty, lieči prieduškové zápaly. Rovnako sú známe jeho blahodarné účinky na trávenie. V prášku povzbudivo ovplyvňuje činnosť srdcového svalu. Antioxidanty z klinčekov môžu slúžiť nielen ako prírodné konzervačné látky, ale predovšetkým sú výborným liekom na predčasné starnutie, degeneratívne choroby všetkých buniek a tkanív a dokonca aj prevenciou rakoviny. Pri použití prášku z klinčekov dokáže klinček svojimi obsahovými látkami výrazne pôsobiť proti črevným parazitom.

Chilli papričky

Štipľavá lahôdka, ktorá dokáže pomôcť vašej imunite a naštartovať lepšie spaľovanie tukov. Vďaka svojmu zloženiu vie tuky odbúrať až o 25 % účinnejšie. Je tiež bohatá na vitamíny a okrem iného sa považuje aj za veľmi účinné prírodné afrodiziakum. Pridávanie chilli papričiek do jedál v zimnom období dokonale prehreje celý organizmus a podporí imunitu na zvládanie chladu. Pri akýchkoľvek pocitoch chladu – studené ruky, kríže, nohy alebo celkový pocit zimy v tele užite 1 kávovú lyžičku chilli oleja a razom vás krásne prehreje.

Telefón: +421 908 322 549
Fax:
Kalinčiakova 3
974 05 Banská Bystrica